כהנמן צדק! (טיפים לדיבור מול קהל מזוכה פרס נובל)

ספרו של דניאל כהנמן 'לחשוב מהר - לחשוב לאט' סיפק לי תובנות מעניינות על אומנות הנאום והשכנוע. כהנמן הראה שהמוח שלנו עובד בשני 'הילוכים'-  איטי ומהיר.

הילוך איטי של חשיבה הגיונית, מסודרת, למשל כשפותרים תרגיל חשבון או משווים מוצרים לפני קניה.

ויש למוח שלנו גם הילוך מהיר - אמוציונלי ואימפולסיבי - למשל כשמחליטים כמה מלח להוסיף למרק, או מתי לעקוף בכביש. אלו פעולות מורכבות שמחשב מתקשה לבצע, והמוח שלנו עושה בחלקיקי שניה, לרוב בתוצאות טובות.

אז הנה 5 פסקאות שיעזרו לכם לנצל את מבנה המוח מול קהל כדי לדבר יותר טוב, יותר בטוח, ובפחות מאמץ!

כושר נאום ובטחון מול קהל   (ע"פ כהנמן)

הסוד לדיבור נכון מול קהל הוא לשלב את שתי צורות החשיבה בו זמנית.מי שמשתמש רק ב'מוח המהיר' יקפוץ מנושא לנושא, לא יסגור טיעונים, ויגלה בסוף דבריו ששכח את הדבר הכי חשוב.

מי שמשתמש רק במוח האיטי והמסודר לא יצליח ליצור שטף ועניין, לא יעביר רגש, וייצטרך לעבוד מאד מאד קשה אפילו בשביל להשתתף בישיבה.

אז מסתבר שכבר 15 שנים אני משתמש בתיאוריות של כהנמן -

כי אני גורם לתלמידים להשתמש גם במוח האיטי: בהתכוננות, בראשי פרקים, בחיפוש דוגמאות.

ובמקביל הם משתמשים במוח המהיר שלהם: בשביל הביצוע בפועל, בשביל הרגש ושפת הגוף, בשביל השטף והזרימה.

השילוב הזה מצליח לגרום ללמידה מסודרת לייצר מה שנראה כמו כישרון מולד.

השבוע גיליתי שגם לפחד קהל יש מרכיב של מוח-מהיר/מוח-איטי. הנה הסיבה:

פחד קהל: למה חשיבה שלילית מהירה יותר מחיובית?

כידוע פחד קהל נובע מביקורת עצמית בלתי רציונלית, כלומר מהמוח המהיר. המחשבות השליליות שיוצרות אותו עוברות כל כך מהר שרבים מהסובלים כלל לא מודעים להן אלא חושבים שהתגובה שלהם היא אוטומטית: אני צריך לקום ואני נלחץ, רועד לי הקול ונכנס ל'בלק-אאוט'.

חוקרים, לפני ואחרי כהנמן, הראו שבחלקיק השניה שלפני שהרגשות נוצרים עוברות בראש מחשבות - מהירות מאד, ושליליות מאד - שיוצרות אותם. המחשבות השליליות האלו:  'אני אשעמם אותם' או 'אני מסמיקה ורואים' עוברות כל כך מהר שהן מתפוגגות לפני שאנחנו מודעים להן.

רק ההשפעה הרגשית שלהן נשארת. הנזק. הפחד. 
ואפשר לנצח את המחשבות השליליות גם בעזרת מוח מהיר וגם בעזרת מוח איטי.

מחשבות שליליות: הפתרון המהיר והפתרון האיטי

את שיטת המוח המהיר מלמדת אצלנו ד"ר יעל שלזינגר בסדנאות לחרדה חברתית. ולעומתה אני משתמש דווקא במוח האיטי בקורסים שלי. הנה דוגמאות:

הדרך המהירה לפתרון חלקי

בסדנאות לחרדה שיעל מעבירה אצלנו לומדים ליירט מחשבות שליליות בעזרת מחשבות חיוביות מהירות יותר. לדוגמה: אם 'אני משעמם' או 'רועד לי הקול' חולפות במוח בעשירית השניה, אז אני מפתח מחשבת-נגד חיובית:  "עובדה שהם באו. זה סימן שאני מעניין" ומתאמן עליה. עד שתעבור גם היא במוח תוך עשירית השניה.

ככה עוברים מחשבה-מחשבה, מפתחים לה מחשבת נגד אמינה ומשכנעת, אחרת זה לא עובד! ואז מתרגלים אותה עד שהיא נעשית מהירה ואוטומטית. ובהדרגה הלחץ יורד, והחרדה יורדת, לפעמים בעשרות אחוזים. למידע נוסף

הדרך האיטית לפתרון מלא

בקורסים אנחנו מקפידים על משוב מפורט ומושכל בסוף התירגול.  המטרה כפולה: להרגיל כל משתתף לתת לעצמו ביקורת בונה שמתרכז בפתרונות ולא בבעיות ולהתרגל לעשות את הביקורת רק בסוף.  לא תוך כדי.

בדרך הזו אנחנו מכריחים את המוח להאט את הביקורת העצמית הקטלנות. להעביר אותה מהמוח המהיר והבלתי נשלט, למוח האיטי שאפשר לפקח עליו.

גם כאן התוצאה היא ירידה של עשרות אחוזים בחרדה ובפחד, אבל עם בונוס: הירידה הזו יכולה להחזיק מעמד המון המון זמן. שבועות.. חודשים... שנים... אפילו עשורים!    למידע נוסף

סדנאות דיבור מול קהל

 סמסטר אביב נפתח!

אז אם אתם רוצים לשפר את כושר השכנוע ולהתגבר על פחד קהל

קורסים למתחילים

סדנאות ימי א' למתקדמים

077-8200201

למידע נוסף והרשמה