מ'רסקיו' ועד מרק עוף - טיפול אלטרנטיבי לפחד קהל

טיפולים אלטרנטיביים לפחד קהל

לא, אני לא באמת חושב שמרק עוף עוזר לפחד קהל.

אבל יש אנשים שמנסים דברים לא פחות 'יצירתיים', וכדאי פעם אחת ולתמיד לעשות סדר בעולם של תרופות סבתא וטיפולים אלטרנטיביים לפחד קהל.

במאמר זה נסתכל על כמה סוגים של תרופות אלטרנטיביות וכן על 'סמים חוקיים' כמו אלכוהול וקפה (למאמר קודם על תרופות 'אמיתיות' לפחד קהל).

רגע, תגדיר מה זה "תרופות אלטרנטיביות"?

תחת הקטגוריה הזו נכנסים חומרים רבים שהמשותף לכולם הוא שאף מחקר רפואי מסודר לא הצליח להוכיח את היעילות שלהם.

לפני הציניות חשוב לי להדגיש שהדרישות שמשרד הבריאות מציב כדי להכיר בחומר כתרופה גבוהות מאד, ולכן גם אם תרופה אלטרנטיבית לא עמדה בדרישות ה-FDA היא עדיין עשויה להיות מועילה משתי סיבות: בגלל אפקט הפלאצבו (כאשר החולה מאמין שהוא מקבל תרופה הגוף שלו מגיב קצת כמו לתרופה אמיתית) ובגלל שייתכן שהיא יעילה אבל לא מספיק כדי להופיע במחקרים.

קורס דיבור מול קהל למתחילים

תכשירים הומיאופטיים

הומיאופתיה היא תפיסה רפואית שהומצאה בגרמניה במאה ה-19, ולפיה מים יכולים 'לזכור' את התכונות של חומרים שהיו בהם, ושאפשר לטפל בכל מחלה בעזרת דילול החומר שגרם לה. על בסיס התאוריה הזו ההומיאופטיים רוקחים סוגים שונים של תכשירים (שנקראים 'רמדי' –Remedy  מכיוון שאסור להם להיקראת 'תרופה') שהמשותף להם הוא שיש בהם לפחות 99.99% מים.

כמובן שאף 'רמדי' כזה מעולם לא הוכח כיעיל יותר מתרופת פלאסבו, אבל בתור תרופת פלאסבו הם דווקא מצויינים- כי בהיעדר חומרים פעילים אין להם את תופעות הלוואי שיש לתרופות אמיתיות  כמו ישנוניות, השמנה וכד'. 

פרחי באך וצמחים סיניים

תכשירים אלו, שהידועים בהם הם ה'רגיעון' וה-'רסקיו' משתמשים בצמחים בעלי השפעה מרגיעה ידועה אך חלשה כגון קמומיל.  לתכשירים אלו כמעט שאין השפעה רפואית, ורבים מהאנשים שמנסים אותם כדי להוריד חרדה מתאכזבים מההשפעה, עם זאת מעט ההשפעה שיש להם היא יותר ממה שמציעים הטיפולים ההומיאופתיים. 

בנוסף תכשירים אלו מהווים פלאסבו אפקטיבי אפילו יותר מאשר תכשירים הומיאופטיים כיוון שמסעות פירסום אגרסיביים משכנעים את הציבור שיש להם השפעה ולכן יש אנשים שהכדורים האלו עוזרים  להם.

סמים חוקיים (אלכוהול וקפאין)

האם לשתות משקאות אחרים? אצל רובנו קפאין מגביר לחץ דם ועירנות ולכן עשוי להזיק, אבל יש אנשים שקפאין עוזר להם להרגיש אנרגטיים ומרוכזים וכך מוכנים יותר לנאום. קפה, קולה או רד-בול יוכלו לעזור להם.

משקאות עם סוכר נותנים 'היי' מקומי, שמתחלף בתוך כעשר דקות בנפילת סוכר. אז אם הבעיה העיקרית היא חרדה בראשית הנאום ייתכן שמיץ תפוזים או משקה קל אחר יוכל לעזור.

אלכוהול עשוי לעזור אבל סביר יותר שיזיק. ישנם אנשים שכמות קטנה של אלכוהול תרגיע ותשפר את מצב רוחם. מצד שני, אלכוהול פוגע בריכוז ובחדות ולעיתים גם מעורר חרדות חדשות.

לכן המסקנה היא שכל אדם צריך להכיר את עצמו ואת האופן שבו משקאות שונים משפיעים עליו.

יש השפעה אחת שכן הוכחה מדעית ב-100% מהמחקרים: אם שותים יותר מדי, והנאום ארוך מדי, ייצטבר לחץ בשלפוחית...

האלטרנטיבה הקבוצתית:  לטפל בפחד עצמו ולא בסימפטומים

טיפול בפחד קהל יכול להיות יעיל ומוכח מדעית גם בלי להישען על כדורים פסיכיאטריים ותרופות מירשם.

טיפול קבוצתי המתבסס על גישות התנהגותיות (מוכרות גם כטיפול ביהייביוריסטי או CBT) הוכח מחקרית כיעיל בהפחתת פחד קהל, וכשמשלבים אותו עם לימודי דיבור מול קהל הוא מספיק חזק כדי להגיע עם תעודת אחריות להצלחה והתחייבות להחזר כספי...

איך זה עובד? (ולמה זה עובד?)

הקורס הקבוצתי מתבסס על ההבנה שפחד קהל איננו פחד מהקהל, אלא פחד מפני כישלון מול קהל (שיוצר סימפטומים, שיוצרים כישלון, וחוזר חלילה).

הדרך למנוע את הכישלון מתחילה ברכישת טכניקות 'אל-כשל' להופעה תחת לחץ.    באמצעות קורסים קבוצתיים לומדים איך לנאום תחת לחץ, ואז מתרגלים מול קהל אמיתי  -בהתחלה בלחץ נמוך אבל עולה בהדרגה - ותוך מספר שבועות נוצרת יכולת לנצח את הפחד ולשלוט בו.

החוויה הזו - של להצליח על אף הפחד, והליווי ההדרגתי יוצר תחושת ניצחון, תחושת מסוגלות - יש בוגרים שלנו שעברו תוך 7 שבועות מנמנעים סידרתיים לאטרקציה של המשרד - היא התגברות על הבעיה עצמה ולא על הסימפטומים.  

זה לא קסם, זו עבודה קשה.

וזהו פתרון אמיתי לבעיה עצמה ולא שימוש בכדורים פסיכיאטריים (או אלטרנטיביים) שרק מפחיתים סימפטומים.

אז אם אתם רוצים באמת לפתור את הבעיה, ולא לקחת כדור שבמקרה הטוב ייתן הקלה זמנית, כדאי לבדוק את האפשרות של טיפול קבוצתי.

למידע נוסף ואיבחון התאמה (ללא תשלום) התקשרו 077-8200201 עוד היום.

 

קורס הופעה מול קהל למתחילים ולסובלים מחרדת קהל

סדנת CBT לחרדת קהל וחרדות חברתיות

קורס פרימיום - יותר מפגשים, יותר תירגול, יותר יחס אישי והכי הרבה תוצאות.

למידע נוסף והרשמה