סגנון דיבור קולי

נהוג בחיל הקשר לדבר על "חוק קמע"ג" כעל ארבעת המימדים המאפשרים דיבור בהיר, ודומני כי הדברים ישימים גם לגבי הדיבייט. בכל אחד ממימדים אלו, מהירות, עוצמה וגובה, חשוב להקפיד לגוון, ולהימנע מקיצונויות. המימדים הם:

מהירות

אצל נואמים מתחילים הרבה פעמים נוצרת בעיה איך 'להעביר את הזמן' בעוד שאצל אלו  שכבר אינם מתחילים, נוצרת תכופות בעיה: יש הרבה מה לומר, ורק שבע דקות לומר זאת.  דרך אחת להתמודדות היא להתרכז בדברים החשובים באמת.  דרך שניה היא לומר דברים מסובכים באופן פשוט.  הדרך השלישית, והפשוטה יותר, היא לדבר יותר מהר, ויותר מהר, ויותר מהר.
בעולם הדיבייט הדבר מגיע לאבסורד שבו נואמים רבים (וגם אני חטאתי בכך) מדברים במהירות מסחררת ולדבר יש חסרונות ויתרונות המחייבים חשיבה.  בצד היתרונות, דיבור מהיר מקשה על מי שתפקידו לסתור אותך (למשל בבית משפט, או בדיון בוועדה), בעיקר אם יש לך תוכן  משמעותי רב המחייב אותם להקשיב בקפדנות. ייתרוןנוסף הוא שדיבור מהיר יוצר רושם של אדם בטוח בעצמו שיש לו הרבה מה לומר.

  החסרון הוא שהקושי להבין את הדובר נוגע גם לקהל, אשר בסיכוי רב מאד מתקשים לעקוב אחרי מפולות המילים שמדרדרים עליהם נואמים מן הסוג המהיר.  נואמים מוכשרים מקפידים גם לגוון להתאים את מהירות דיבורם לתוכן דבריהם ולכן ל ה א י ט   כ א ש ר    ה ם   ר ו צ י ם   ל ה ד ג י ש נקודה חשובה במיוחד.

עוצמה

תלויה באופי האולם, מספר הנוכחים, האקוסטיקה וסידורי ההגברה.  חשוב להיות רם מספיק כדי להישמע, חשוב גם לא להיות רם מדי כדי לא להרתיע את הקהל.  אפשר וכדאי להדגיש נקודה חשובה על ידי הגברת הקול כאשר מסבירים אותה.

גובה צליל (אינטונציה)

טון הדיבור הוא אחד הסממנים הבולטים של כל דובר ודובר,  וקשה למדי לשנות אותו.  נהוג לומר כי קול עבה יותר נשמע סמכותי ולכן משכנע יותר, אך היוצאים מן הכלל רבים כל כך, וכל מי שזוכר איך עלה הרייטינג של מבט לחדשות עם החלפתו של חיים יבין בגאולה אבן יסכים.  הדבר החשוב יותר איננו מהו גובה הקול ההתחלתי, אלא באיזו מידה אתה מגוון אותו.  אין דבר משמים יותר מדובר שנתקע על אוקטבה אחת ומעביר את מלוא שבע דקותיו מבלי לסטות ממנה.  ולכן חשוב מאד לגוון את גובה הצליל.

 

רוצה ללמוד להכין ולהציג נאומים? הירשם לקורס דיבור מול קהל

 

למידע נוסף והרשמה