ניוזלטר: התפרצויות כעס מול קהל - לנהל אותן ולנצל אותן

צ'אנס אחרון לעמוד מול קהל

מחר (יום ב') אנחנו פותחים קורס דיבור מול קהל.  כן, כן, זו ההזדמנות שלכם להתגבר על הפחד ולהצליח אחת ולתמיד   למידע והרשמה

גיא יריב - בית הספר לדיבור מול קהל

בית הספר לדיבור מול קהל

קורסים וסדנאות למתחילים


9.7  קורס דיבור מול קהל  (מחר)
קבוצה של בוגרים מתארגנת להקים פורום לתירגול עמידה מול קהל.  רוצים להצטרף?

13.7  סדנת חרדת קהל
סדנה בשיתוף הפסיכולוגית ד"ר יעל שלזינגר להפחתת חרדה חברתית ופחד קהל.

3.8  קורס פרימים + ליווי אישי
יותר מפגשים, יותר תירגול, וליווי אישי צמוד כדי להבטיח תוצאות. ימי שישי בבוקר.


15-18.8 קורס סופ"ש מרוכז
הקורס שילמד אותכם ליהנות - כן, ממש ליהנות - מדיבור מול קהל.
 

"לא האמנתי ששינוי כזה גדול יכול להגיע בתקופה כל כך קצרה.
לא האמנתי שאפשר, לא האמנתי שאני יכולה...
הכל בזכות הידע, המסירות, הנחישות וההשפעה הגדולה שלך."


"אני חושב שהקורס שלך הוא הקורס הכי אפקטיבי לפחד קהל והתמודדות עימו. אני שמח שבחרתי את הקורס שלך ולדעתי אתה עושה עבודת קודש, כי יש הרבה כמונו בעולם שמחפשים הזדמנות שכזו.  "
 
יש גם לכם סיפור?  הוסיפו סיפור הצלחה
האם כעס יכול לעזור מול קהל?

בניוזלטר הקודם הזכרתי את משה קצב ואת הנאום הנוראי שלו.  קיבלתי כמה שאלות על ההתפרצויות של קצב והכעס שלו ואיך הוא גרם לעצמו נזק.  ומה שהיה לי להגיד זה שההתפרצויות והכעס היו הדבר הכי אמין והכי-פחות-מזיק שקצב עשה בנאום (הדבר הכי מזיק היה לברוח בלי לענות לשאלות. זה ולהיות אנס סידרתי).

במשך שנים גימ"ל סבלה מפחד קהל, במיוחד בישיבות צוות בהם היתה נמנעת מלהשתתף גם כשהיו לה רעיונות בעלי ערך.  כמובן שהדבר גרם לחברי צוות אחרים להיראות דומיננטים ותורמים יותר ממנה, דבר שפגע בקידום שלה ותיסכל אותה. יום אחד, שבועיים אחרי שהתחילה קורס אצלנו היא השתתפה בדיון שבו קולגה שלה האשים כישלון שלו על פרוייקט שגימ"ל ניסתה לקדם.  גימ"ל התעצבנה, אבל יותר מזה היא חששה להעמיד את הקולגה במקום - חששה שהקול שלה ירעד, או שלא תמצא את המילים הנכונות או שתפגע בעצמה בדרך כלשהי.  הקולגה כמובן ניצל את השתיקה שלה כדי לחלץ את עצמו מפרשה מביכה,, וככל שהוא הוסיף להפיל את כשלונו על בן-הטיפוחים של גימ"ל היא הלכה והתעצבנה עד שלא יכלה יותר.
"קמתי מהמקום והתחלתי לצעוק עליו", היא סיפרה לנו בשיעור הבא, "ובבת אחת הפחד נעלם. נכנסתי לשוונג ופתאום לא היה אכפת לי מה חושבים.  והכי מצחיק, שזה ממש עבד - פתאום הפחד עבר אליו, והוא התחיל להתנצל.  בסוף כולם שאלו למה אני לא מדברת יותר?.  עכשיו גם אני שואלת..."

למה כעס (לפעמים) עוזר בנאום?

כעס, כאשר הוא מנוהל נכון, משדרג את כושר הנאום בשלוש דרכים עיקריות:

  • שיפור באמינות:  כעס הוא רגש חזק, ורגשות חזקים הם משכנעים יותר כי הם מקרינים מעורבות של הנואם.  יש אמנם קלישאה "זה שאתה צועק לא אומר שאתה צודק", אבל הסיבה שהיא קיימת היא כי הכעס משכנע.  החוכמה היא לא לאבד עשתונות ולהיות מסוגלים לדבר לעניין גם כשכועסים.
  • שיפור שפת הגוף:  כעס מכניס אנרגיות לדיבור, וגורם לנו לדבר חזק יותר ולעשות תנועות גדולות יותר - וכל ספר בנושא שפת גוף יגיד לכם שאלו משדרגים את הנאום.  בנוסף, שפת גוף טובה היא כזו שיש לה מתאם חזק לתוכן שנאמר.  מכיוון שכעס טבעי לנו, ההתאמה הזו נוצרת באופן כמעט אוטומטי. החוכמה כאן היא לא להגזים ולהיראות באובדן שליטה.
  • ביטחון עצמי: לכעס השפעה מוזרה על פחד קהל - הוא יכול לגרום לו להיעלם. יש כאן עניין מורכב של אינסטינקט 'הילחם או ברח' (ראה fight or flight') שגורם לתעצומות נפש שאינן זמינות בדרך כלל. גם לבעלי פחד קהל חריף היה פעם מקרה שבו התעצבנו מספיק כדי לקום ולתקוף את זה שהפריע להם.  החוכמה היא לדעת להשתמש ביכולת הזו.

אז לכעוס נכון מול קהל?

המפתח לשמירה על השליטה בזמן כעס הוא להקפיד על מבנה מסודר.  מי שהיה בקורסים שלי יודע כמה שסדר בנאום מאפשר לנו להיות בהירים, מעניינים ואפילו ספונטניים (לכל השאר ההסבר כאן).  אבל מבנה עוזר לנו במיוחד בזמן כעס לשמור על שליטה עצמית תוך שימוש נכון בעוצמה הרגשית שהכעס מספק.

מבנה משולש - במיוחד כשכועסים חשוב לפתוח בלהציג את הסיבות לכעס. הסיבה לכך היא שהכעס גורם לנו לרצות להוציא הכל החוצה מיד, ואז אנחנו מאבדים את היכולת לפרט מדוע אנחנו צודקים ולא רק כועסים.  
לכן חשוב להתחיל בראשי פרקים, אפילו בקווים מאד גסים, כגון "אתה טעית כאן גם כאיש מקצוע וגם כקולגה" או "אתה לא רק פישלת אלא עכשיו אתה גם משקר על זה".

אבני דרך - אחת הסכנות הגדולות כאשר מדברים בכעס היא לאבד שליטה, להיראות 'משוגעים' ולומר דברים שנצטער עליהם, לכן, כשכועסים מאד חשוב להשתמש בטכניקת אבני דרך (להודיע לקהל כל פעם שאתם עוברים מנושא לנושא).
הפעולה הזו משדרת סדר, ושליטה, ולכן מראה שאתם שולטים בכעס ולא הוא בכם.  היא גם מבטיחה שהמאזינים מבינים את דבריכם גם אם דיברתם מהר או חזק. לבסוף, היא נותנת לכם מקום לנשום ומחייבת אותכם להחליף נושא, וכך מחזירה לידיכם את השליטה העצמית.


איך לומדים לכעוס מול קהל?

המקום הכי טוב ללמוד בו לכעוס מול קהל הוא מועדון דיבייט.  דיבייט הוא סוג של 'ספורט' ויכוחים, שבו אתה מתמודד בויכוח ביחד עם פרטנר (כדי שמישהו יכריח אותך להישאר מאוזן) כנגד קבוצה או קבוצות יריבות.  זו פעילות שעוזרת להתגבר על פחד קהל ולחשוב מהר על הרגליים, והיא אפילו די כיפית.

בחודש הקרוב נקיים שני מפגשים ללמוד לכעוס ולהצליח בדיבור מול קהל:


מועדון הבוגרים קורס דיבור מול קהל -למתקדמים
מסגרת חודשית לתירגול והתנסות בדיבייט 

בסדנא של הקורס נלמד להתווכח ולנצח. 


 

להרשמה לקורס דיבור מול קהל הקליקו או התקשרו - 077-8200201


 

גיא יריב - בית הספר לדיבור מול קהל   -  ביאליק 127 רמת גן (אזור הבורסה)  -  077-8200201  -  www.guyariv.info 

 


 

למידע נוסף והרשמה