ניוזלטר יוני 2010: איך לעמוד מול תקשורת בינלאומית ו/או כיתה של 40 תלמידים

שלום לכולם

בשעות שכתבתי את הניוזלטר הקודם התרחשה מול חופי הארץ הדרמה על המשט הטורקי, והביזיון ההסברתי שנלווה אליו.  בגיליון זה אני עוסק בנושא של שיפור ההסברה, וכולל תכנים מתוך הקורס שהעברתי באביב לצוערי משרד החוץ.  עוד בגיליון התייחסות להבדל בין נאום לבין הוראה, וכמה טיפים לדוברים שצריכים ללמד.

חוץ מזה יש לנו בשבועות הקרובים כמה פעילויות מאד מעניינות בבית הספר לדיבור מול קהל (חוץ מהקורסים הרגילים והסדנאות לפחד קהל): קורס קיץ לבני נוער, קורס למורים, ואם תהיה מספיק התעניינות יהיה עוד קורס באנגלית.

אז בואו ללמוד איך לנאום, אתם הרי יודעים שאתם צריכים את זה.

גיא יריב

ההסברה הישראלית בחו"ל

אחרי פעולת השייטת על המשט הטורקי נשמעו המון דברי ביקורת מחו"ל וגם מתוך הארץ על ההתנהלות, ולא נשמע שום מידע רשמי מצד המדינה. ככל שהשעות עברו התחיל להשתחרר יותר ויותר מידע על חוויות החיילים וניסיון הלינץ' שנעשה בהם, וכתוצאה מכך בתוך יומיים כבר השתכנעו כל הישראלים שלא נעשה פשע מלחמה, ושהבחורינו המצויינים עשו כמיטב יכולתם מול המון זועם.  הבעיה היא שרק הישראלים השתכנעו בכך ושאר העולם לא.

למה?  איך זה שהמסר עבר כל כך חד ובהיר לישראלים אבל נשאר בחו"ל רק באמצעי התקשורת הרציניים באמת (כמו האקונומיסט, או טיים) והאנטי-ערביים (רשת פוקס)?

במאמרים הבאים נסביר את הייחודיות הבעייתית של ישראל כמוקד לתשומת לב רבה, את ההתמקדות הפנימית של הישראלים שמתקשים לראות כיצד אנו נראים מבחוץ, וגם כמה הצעות שהמדינה יכולה לנקוט ושכל אחד מאיתנו יכול לעשות כדי להעביר מסרים טוב יותר.

מאמרים על ההסברה הישראלית
קורסים לנאום ולשכנוע

לדבר מול כיתה - על הרטוריקה של הדרכה והוראה

שיעור, אמרה פעם פסיכולוגית אמריקאית, הוא הזמן היחיד שבו אלו שיודעים שואלים שאלות את אלו שלא יודעים. ובאמת רק מנהלים שהיו צריכים גם להעביר הדרכות יודעים כמה קשה לפעמים לעשות את הסוויץ' בין לנאום ולהרצות לבין ללמד.

במאמר הבא, מתוך הקורס למורים בניהול משמעת בשיתוף ד"ר אליעזר יריב (מרצה לבעיות משמעת, וגם אבא שלי...), נלמד טיפים לשיפור יכולת ההוראה שלנו, ונבין איך דיבור מול כיתה שונה מדיבור לעובדים, עמיתים או לקוחות.

 מאמרים על הוראה ועמידה מול כיתה

קורסים למורים ולתלמידים
 הפעילויות הקרובות

למידע נוסף והרשמה