"מן השפה לחוץ" - כתבה במגזין גלובס

16.11.2011 - כתבתה של שירה ברק במגזין ליידי גלובס


 

כתבה על פחד קהל בגלובסאם אתם ממש נמנעים מהופעה בפני קהל, כי אתם מרגישים קפואים על הבמה, מדברים מהר מדי, או אפילו חוטפים בלקאאוט - לגיא יריב יש עצות בשבילכם. הוא, שהצליח להפוך אלוף הרטוריקה בארץ עוד בהיותו סטודנט, מלמד איך לדבר מול קהל. "אני רואה מנהלי חברות שמנהלים את העסק שלהם בפגישות של שניים-שלושה אנשים. יש להם הרבה מאוד מה להגיד, אבל הם לא מסוגלים לאסוף את כל העובדים בחדר האוכל ולהגיד להם שנה טובה"


יריב, 37, נולד בקיבוץ דפנה שבצפון. כיום הוא מתגורר בתל אביב, רווק. הוא הגיע לתחום עיסוקו הנוכחי דווקא ממקום של קושי.

"בגיל 15, כשלמדתי בתיכון בווצ'סטר שבמדינת ניו יורק, היה חוג של משפט מבוים. היה לי נורא קשה, לא הייתי מהמצטיינים. הייתי צריך להתחרות באנגלית, אבל למדתי מזה המון. בגלל שלא יכולתי להתחרות בשטף של הסגנון, הייתי חייב לפתח טכניקה ואסטרטגיה ולהתמודד עם כישלונות חוזרים ונשנים".  

 - מה נשאר מזה?

"חוסר הפחד להיכשל, ורתיעה עמוקה מעריכת דין. אתה אומר לעצמך: 'פישלתי, זה היה נורא', אבל במציאות היחיד שזה כל כך מטריד אותו - זה אתה. כולם בקהל כבר שכחו. בראש שלך זה עדיין חי, ולכן אתה צריך להפסיק להסתכל על מה שהיה וצריך לחשוב על הפעם הבאה".

כתבה על פחד קהל בליידי-בגלובס
עמוד 2 -לחץ לקריאה


"ב-2002 נוצרה קבוצה מוכשרת ומיוחדת, ואירחנו את אליפות אירופה. בתחרות בין האוניברסיטאות לקחנו מקום ראשון בתחרות רטוריקה. ענת שפירא, בת זוגי לדיבייט, מלמדת היום דיבייט באוניברסיטת בן גוריון. היום בכל האוניברסיטאות יש מועדון דיבייט".

בעקבות ההצלחה קיבל יריב הצעה ללמד במכללה למנהל, עוד לפני שסיים תואר ראשון. הוא החל להרצות, ובהמשך הינחה קורסים פרטיים, מה שהתפתח לבית ספר לדיבור מול קהל.

 - מה גילית?

"דבר ראשון, שיש לי היכולת לעזור לאנשים להתגבר על פחד קהל. לענת, בת זוגי לדיבייט, היה פחד קהל קיצוני כשהכרנו כסטודנטים. היא מאוד סבלה כשהייתה צריכה לדבר, ובחרה במקצוע הכי מפחיד מבחינתה. היא החליטה להתמודד איתו ראש בראש, וניצחה את הפחד. הפחד בהדרגה עבר".

 כתבה על פחד קהל במגזין גלובס
עמוד 3 - לחץ לקריאה


מה המחיר של הימנעות מהופעה בפני קהל?

"לפעמים המחירים כבדים. אמר לי מנהל מתנ"ס: 'אני עושה כל כך הרבה פרויקטים, ואז כשעושים חלוקת איש השנה בעיר וצריך לקום ולקבל את התעודה - אני לא מסוגל, ומוותר. אני מתרץ את זה ואומר לאנשים שאני צנוע. איזה צנוע?! אני פשוט לא מסוגל!".

למה אנשים נרתעים מלהיות מזוהים עם פחד קהל?

"כי אנשים אחרים מסתירים את זה. המהות היא הפחד לעשות שטויות, להיכשל. ברגע שאתה מודה - זה יוצר את הכישלון עצמו. אנחנו זה מה שאנחנו אומרים".


מעצבת האופנה קרן זרקה, בעלת רשת חנויות האופנה ANNA K / גיל: 37

לפני הקורס: "סבלתי מפחד קהל מאז שאני זוכרת את עצמי, מאז גיל בית הספר, דרך האוניברסיטה וכלה בעבודה מול צוות העובדים שלי. באוניברסיטה זה היה קשה במיוחד, כשהייתי צריכה להעביר הרצאות פרונטליות מול הכיתה. לא יכולתי לעשות את זה. "

אחרי הקורס: "זה היה כמו טיפול בשוק. אחרי כמה וכמה שיעורים פתאום הצלחתי לדבר ולנאום בכיתה. ככל שעברו השיעורים, גיליתי שיותר ויותר קל לי לדבר מול אנשים. הפחד הלך ושכך."

"גיא יריב לא מוותר לך, הוא מתעקש עם כל אחד. בכל טיפול בחרדה אתה צריך להתעמת עם האויב שבך, עם הפחד הזה. גיא נותן הרבה טכניקות לזה - כך שגם אם אתה מפחד, יש לך דרך לצאת מהעניין. בקורס ראיתי הרבה אנשים מלאי ביטחון, שפוחדים לדבר מול קהל."

 כתבה על פחד קהל בגלובס
עמוד 4 - לחץ לקריאה


הפסיכולוגית ד"ר יעל שלזינגר:

לפני הקורס: "במשך שנים סבלתי מפחד קהל. במהלך הדוקטורט, ובכל מיני סיטואציות שבהן הייתי צריכה לדבר, נתקפתי תחושות שלא התחברו לשום חלק אחר באישיותי. ביום שהייתי צריכה לדבר הייתי נרגשת, וסבלתי מכאבי ראש.

אחרי הקורס: חוסר הביטחון חזר ברגעים מסוימים, אבל הרגשתי בהדרגה התקדמות. הייתי צריכה לשבור את ההימנעות שהייתה לי קודם. מכאן והלאה כל הזמן תרגלתי את הכלים שלמדתי אצל גיא. שבועיים-שלושה אחרי שהתחלתי, כבר ממש נהניתי להרצות. מאז כבר דיברתי מול קהל של 250-300 איש בלי חשש, והתראיינתי בטלוויזיה וברדיו. היום אני נהנית ומנצלת כל הזדמנות שיש לי להופיע מול קהל".


- מה מאפיין אנשים הסובלים מפחד קהל

- 10 טיפים להקטנת הפחד

כתבה על פחד קהל בגלובס
עמוד 5 - לחץ לקריאה 

למידע נוסף והזמנת הרצאות / סדנאות

למידע נוסף והרשמה