הכישורים שמשיגים מלהיות דיבייטור

דיבייט מול קהל

אין שום סוג של פעילות שבו המשתתף מרוויח כל כך הרבה יתרונות כמו הדיבייט.
הדיבייט עוזר לאנשים להצליח בחיים מפני שהוא מקנה מספר מיומנויות הכרחיות שאף אחד אחר לא מקנה אותן - לא במערכת החינוך הישראלית - מגן הילדים ועד לאוניברסיטה - לא בצה"ל, לא באקדמיה, וגם לא בשוק העבודה. במאמר זה נחלק את הכלים שהדיבייט נותן לתחום האקדמי, תחום הקריירה, ותחום הבטחון העצמי והקשר הבין-אישי.

דיבייט ככלי להפחתת פחד קהל

הבעיה בביקורת עצמית היא שרבים סובלים מכך שהם מרגישים גרועים מבלי שתהיה להם תמונה מדוייקת של מה בדיוק הם עושים גרוע.  המשוב אחרי דיבייט עונה בצורה כנה וגלויה, גם אם ברוטלית לפעמים, על השאלה הזו.  בנוסף, המשוב גם מדרג את הדוברים בדיון ומסביר לכל אחד מה הוא היה צריך לעשות אחרת.  ישנם רבים שהמשוב הזה עוזר להם להשתפר בתחום היכולות וכך גם להשתפר בתחום הבטחון.  (עבור אלו שהתהליך הזה קשה מדי אני מקיים סדנאות מיוחדות לפחד במה עם ליווי נינוח יותר).

דיבייט מלמד איך להנות מדיבור מול קהל

מעל ומעבר לכל היתרונות בקורסים הרגילים להתגברות על פחד קהל, הדיבייט נותן את היכולת להנות - כן, ממש להנות מדיבור מול קהל.
ההסבר לזה הוא די מורכב, אבל צריך להגיע למפגשי הראווה החודשיים שלנו, ולראות איך תלמידי קורס, שרק לפני שבועות ספורים סבלו מחרדת קהל חריפה, מצליחים בתוך שעה לעשות את המעבר ולא סתם להנות מדיבור מול קהל אלא ממש 'לקרוע את הבמה'.

זה קשור לכך שהדיבייט נותן לגיטימציה להתעצבן, לכעוס, לרדת על אחרים, ובו בזמן לגיטימציה לאחרים להתעצבן עליך, לכעוס עליך לרדת עליך - והכל באופן ספורטיבי: לוחצים ידיים לפני, מוחאים כפיים בסוף - ובאמצע נכנסים באבי אביו...​

דיבייט משדרג את הקריירה

הניסיון בעולם מלמד כי דיבייטורים מגיעים להישגים משמעותיים באקדמיה ובפוליטיקה (לדוגמה, 75% מחברי הקונגרס היו דיבייטורים, וכן גם המסבירנים הישראלים הטובים ביותר – אבא אבן וביבי נתניהו). מעבר לכך, דיבייטינג מקדם במידה רבה נשים (אשר פעמים רבות חוששות לדבר בפני קהל), ולראייה, 50% מהנשים שכיהנו כראשי ממשלות בעולם היו דיבייטוריות בעברן (מרגרט תאצ'ר, בנאזיר בהוטו לדוגמה). סיבה אפשרית נוספת להצלחתם של דיבייטורים בפוליטיקה היא שפעילות זו מחייבת את הדובר לטעון בעד או נגד עמדה מסוימת, ללא קשר לעמדתו האישית. כורח זה מעודד פתיחות לדעות שונות ויוצר תרבות דיון מהסוג שנחוץ מאד בישראל. לצורך זה כללי הדיבייט מחייבים כבוד ליריב,  כגון איסור על התקפות אישיות או על הפרעה לנאומים. לכל משתתף זכות להציג 2 קריאות ביניים לקבוצה היריבה, דבר שמחזק את היכולת לחשוב "על הרגליים" ולהגיב במהירות.

האתגר האמיתי בדיבייט הוא היכולת להביע דעה ולהביא טיעונים אודות מגוון רחב מאד של נושאים – החל מדת ומדינה, עבור בהתרת המתת חסד או עונש מוות, וכלה בנושאים טכניים מורכבים.  כדי להצליח, הסטודנטים רוכשים כלים רטוריים ולוגיים, וכן  מפתחים התעניינות ורוכשים ידע כללי נרחב.

בסוף, חשוב להדגיש כי גם סטודנטים שאינם משתתפים בפועל בדיבייט, נוטלים חלק בפעילות, שכן עליהם לשפוט את הדיבייט ולהעריך אותו. כתוצאה מכך הם מפתחים השופטים כושר ניתוח והערכה לנאומים ולטיעונים, כמו גם יכולת הקשבה ביקורתית, וזיהוי "מניפולציות רטוריות" ודמגוגיה. כחלק מההשתתפות בסדנה יימלא כל סטודנט את שני התפקידים, על מנת לפתח את כל סוגי המיומנויות.

לקבלת מידע על דיבייט ודיבור מול קהל

למידע נוסף והרשמה