אנימציות - פחות זה יותר

למאמרים נוספים בנושא תכנון, הכנה והעברה של מצגות


קורס נאומים ומצגות
אנימציה יכולה להיות כלי רב עוצמה להסביר מושגים מורכבים בפשטות, ויכולה גם להוסיף עוצמה ומקצועיות למצגת.  למרבה הצער הרבה מדי פעמים נעשה באנימציה שימוש מוגזם או בלתי-מושכל שמשיג את המטרה ההפוכה - מצגת ילדותית  שמרוב דגש על טריקים ורושם נכשלת בהעברת המסר.

שגיאות של מתחילים

 1. למה שיווק רשתי מומלץ - מצגת לדוגמה מקורס נאומים ומצגות אנימציות קופצניות מדי - אצל הרבה מדי משתמשי פאוורפוינט מתחילים (אבל גם אצל תלמידי חטיבת-ביניים ופקאצות מכל גיל) נעשה שימוש באנימציות שקופצות, מסתובבות ועושות פליק-פלאק לאחור לפני שאפשר לקרוא את הטקסט שהיה אמור לעלות. זה ילדותי, זה מבזבז את זמנם של הצופים ומסיח את דעתם, וזה צועק "למדתי פאוורפוינט לפני שבועיים - תראו מה אני יודע לעשות".
  מה עושים המקצוענים: להשתמש רק באנימציות עם כיוון תנועה אחד, רצוי כאלו שמופיעות במקום שבו הן יופיעו בסוף (לדוגמה fade, wipe, box).
 2. ריבוי סוגי אנימציה
  זה אחיו הנודניק של 'אנימציה צעקנית'.  כאשר כל שורה עולה עם סוג אחר של אנימציה, זה לא עוזר שהן כולן עדינות ומתוחכמות. זה עדיין גורם לתשומת הלב של הקהל לפנות לאפקטים המיוחדים ולא לתוכן של המצגת.
  מה עושים המקצוענים: מקפידים על מקסימום שלושה סוגי אנימציה במצגת ועל עקביות בשימוש בהן (נניח 'ניגוב' לכל הטקסט ו'תריסים' לכל הכותרות).

  שגיאות של רשלנים

 3. מהירויות וכיווני אנימציה לא עקביים
  כאשר המצגת עוברת עריכות ושיפוצים קשה לזכור בדיוק איזה הגדרות אנימציה השתמשת.  התוצאה היא שגם אם כל המצגת המקורית היתה באנימציית 'ניגוב' מימין לשמאל (האנימציה המועדפת עלי לעברית, אגב) הרי שהתוספות למצגת שנכנסו אחרי שהבוס ראה את הטיוטה מופיעות משמאל לימין (למשל, בגלל שהן נעשו במחשב אחר עם ברירת מחדל אנגלית).  ואז במצגת עצמה חלק מהשורות עולות כך וחלק להיפך. מבלבל.
  פדיחה פחות בולטת אבל לא פחות נפוצה היא מהירויות עליה שונות לחלקים שונים במצגת.
  מה המקצוענים עושים: זוכרים את הגדרות האנימציה ושומרים על עקביות. לאלה עם זיכרון לא משהו אפשר גם לבחור סוג קבוע של אנימציה ולהישאר איתו תמיד או פשוט לרשום לעצמך (למשל ב-speaker-notes של פאוור פוינט).
 4. לשכוח להנפיש את אחד הפריטים
  כאשר שוכחים להגדיר לפריט (שורת טקסט או אלמנט גרפי) את הסדר שלו באנימציה הוא פשוט יופיע על המסך ברגע שהשקופית עולה. התוצאה היא שקופית שבה פריט אחד תקוע באמצע המסך ופתאום באמצע העלאת התוכן הוא מתחבר לשאר.
  מה המקצוענים עושים: הגהות. רצוי על ידי מישהו אחר

הירשם עכשיו לקורס מצגות

למידע נוסף והרשמה