הסברה ישראלית בחו"ל

טיים מגאזין הוא אחד מכתבי העת הכי פרו ישראליים שישנם.  גם דסק החוץ עמוס הכתבים היהודים, גם המשרדים בשדרה השביעית של מנהטן, וגם תפוצת קוראים המתרכזת במדינות החוף הליברליות של ארצות הברית.  אבל בחודשים האחרונים אפשר לראות טון מריר מתגנב לכתיבה של העיתון.  קשה להם איתנו, וקשה להם להגן עלינו כשאנחנו מתנהגים כאילו אנחנו תמיד צודקים והבעיה היחידה שלנו היא בהסברה.

בסידרת המאמרים הקרובה אני מנתח את הצורה שבה המסרים שלנו עוברים החוצה, את האופן שבו אפשר היה לעשות זאת טוב יותר, ומשתמש בקמפיין של גלעד שליט כדוגמה לאיך ככל שאנחנו צועקים יותר חזק אנחנו נשמעים יותר חלש.  אני גם מציג את הקורס לדיבור מול קהל באנגלית שגירסה מקוצרת שלו העברתי לקורס הצוערים של משרד החוץ, ואיך הוא עוזר להעביר מסרים.

מאמר: אנחנו לא מבינים איך אנחנו נראים מבחוץ

הנרי קיסינג'ר אמר פעם "לישראל אין מדיניות חוץ אלא רק מדיניות פנים המופעלת בחוץ". אחת הבעיות העיקריות של ישראל בתחום ההסברה היא שאנחנו רואים הכל רק מהפרספקטיבה שלנו, ובטוחים שכמה מילים יפות בסי אן אן יישכנעו את כולם.

הכוונה היא שיש המון ישראלים, כולל פוליטיקאים בכירים, שמתנהגים כאילו מה שהם אומרים בעברית לא נתפס ומתורגם לשפות זרות ונבחן בחו"ל. כתוצאה מכך הם מרשים לעצמם להגיד הרבה מאד דברים שגורמים לדיפלומטים הישראליים למרוט את השערות. לדוגמא, השר מופז מתראיין ב'שבתרבות' בבאר שבע ומתייחס לאיום האיראני, ומופתע כאשר הבי.בי.סי מדווח על כך וגורם למחיר הנפט לקפוץ. באשמת ישראל, כמובן...      למאמר המלא

מאמר: איך לשפר את ההסברה הישראלית בעולם

בנימין נתניהו בנה את כל הקריירה שלו על היותו גאון בהסברה, ממש 'מר טלוויזיה' שיודע לשכנע כל אחד ולהעביר מסרים ברהיטות שוטפת.  אז איך זה שבחודשים האחרונים מעמדה של ישראל מתדרדר והקריאות להחרים, להעניש ולבודד אותה רק מתחזקות?

אחרי שסקרנו במאמר הקודם את הבעיות שעומדות בפני ישראל, הגיע הזמן להציג גם כמה פתרונות אפשריים לשיפור ההסברה הישראלית בחו"ל.  אני לא מומחה באסטרטגיות טלוויזיה או בנושא של רשתות חברתיות. מה שאני כן יודע זה שיש חוסר מקצועיות עמוק בתחום הדיבור-מול-קהל בקרב המסבירים הישראליים, שאפשר היה לשפר אותו בכמה דרכים.   למאמר המלא

ניתוח מקרה: כישלון הקמפיין לשחרור גלעד שליט

הקמפיין להחזרתו של גלעד שליט  הוא דוגמה קיצונית של 'פול גז בניוטרל', שבו מאמצים אדירים הושקעו להשגת מטרה מוגבלת ובמחיר מופקע. אין טעם להאשים בכך את אולמרט או את נתניהו.

ניתוח קר של מטרות הקמפיין לעומת הכלים בהם הוא משתמש מראה שהקמפיין הזה מיותר (כי רובו בעברית, ולכן חסר השפעה), ילדותי (כי הוא מתעלם מסוגיית שחרור רוצחים), ואם נקשיב לאופן שבו החמאס מתייחס לקמפיין הזה נראה שהוא פשוט מזיק לסיכוייו של גלעד.  למאמר המלא


הכשרה מעשית: קורס לדיבור מול קהל באנגלית

הקושי שיש להרבה ישראלים בהעברת מסרים בחו"ל לא נגמר רק בהסברה: לרבים מאיתנו יש בעיה גם לקיים משא ומתן עסקי או להעביר מצגת בכנס אקדמי.  משום כך קורס טוב לדיבור מול קהל בחו"ל צריך לכלול לא רק את הכלים של נאום והרצאה, אלא גם טכניקות לשפר את השטף והדיוק באנגלית, וכלים כדי למנוע אי-הבנות ותקלות בין-תרבותיות. 

אז אם אתם צריכים להציג בחו"ל או לדבר עם קהל זר שמגיע לארץ  הקורס הזה בשבילכם.  הירשמו עכשיו:

למידע נוסף והרשמה