חרדה לעומת פוביה (הפרעת חרדה)

בסדרת מאמרים זו נבין את ההבדל בין סוגים שונים של חשש, ואת דרכי ההתמודדות הנובעות מהן. נתחיל עם פחד שהוא מיידי מפני משהו מסוכן ומוחשי, לאחר מכן נבין את החרדה שהיא חשש מיידי מפני משהו מסוכן אך לא מוחשי, בשלב הבא נעסוק בהפרעת החרדה (פוביה) שהיא חשש מתמשך מפני משהו לא מסוכן, לאחר מכן נעסוק בפוביה החברתית שהיא חשש קבוע מפני שיפוט שלילי מהסביבה החברתית, ולבסוף נעסוק בפחד קהל שהוא הסוג השכיח ביותר של פוביה חברתית.

פחד וחרדה >> הפרעת חרדה (פוביה) >> פוביה חברתית >> חרדת במה (גלוסופוביה) >> טיפול בחרדה


במאמר הקודם ראינו מהו ההבדל בין פחד לבין חרדה, במאמר זה נבדיל בין חרדה כרגש לבין הפרעת חרדה כבעיה רגשית ופסיכולוגית. ובמאמר הבא נתמקד בסוג מסויים של הפרעת חרדה: החרדה החברתית ובהמשך על פחד מפני עמידה מול קהל.

פוביה וחרדההגדרה של פוביה (הפרעת החרדה)

פוביה היא השם הכללי לסוג של הפרעת חרדה ממקודת. ישנן כמה פוביות מפורסמות כמו פחד גבהים (אגורפוביה) או חרדה ממקומות סגורים (קלסטרופוביה) שמהן סובל אחוז ניכר מהאוכלוסיה, ולצידן עוד מאות על מאות של פוביות שרק בודדים מכירים כמו חרדה מברווזים או מנשים זקנות.

הפוביה נחלקת לחרדה קבועה ולהתקף חרדה.  חרדה קבועה היא מצב שבו גם כאשר האדם הסובל מהפוביה אינו חשוף לגורם החרדה הוא עדיין מרגיש רמה נמוכה וקבועה של רתיעה ממנו, ולרוב גם יינקוט אסטרטגיות של הימנעות.  כאשר האדם נחשף לגורם החרדה התוצאה עשויה להיות התקף חרדה (פאניקה) שבמקרים קיצוניים יכול להוביל להיסטריה ואף לגרימת נזק עצמי.

חשוב להדגיש שפוביה שונה מפחד 'נורמלי' בכך שהגורם לפחד איננו מזיק, והאדם הסובל מהפוביה יודע בשכלו שאין לו ממה לפחד ועדיין הוא חרד. לדוגמה, כל אדם אמור לפחד מנפילה אם הוא עומד על קצה צוק - זהו מנגנון טבעי שמגן עלינו מלעשות שטויות. אבל אדם עם פחד גבהים יפחד גם כאשר הוא עומד מאחורי גדר עבה ויודע שאין לו שום סיכוי להיפגע. באופן דומה, זה נורמלי לגמרי למנהל לפחד לעמוד מול עובדים ולהודיע להם על קיצוץ במשכורת - שהרי יש סיכון אמיתי לעימות ולנזק. לעומת זאת, מנהל שסובל מחרדת קהל עשוי לפחד גם לעמוד מול העובדים ולהודיע להם על העלאה בשכר.

מאפיינים של הפרעת החרדה

אחת התכונות המעניינות של הפוביה היא שהאדם הסובל ממנה מודע לחלוטין לכך שהחרדה היא בלתי מוצדקת ולמעשה גם לא רציונלית, אבל ההבנה הזו אינה עוזרת לו להתגבר על החרדה. לדוגמה אנשים החוששים מכניסה למעליות יודעים היטב שנדיר מאד שמעלית תיתקע ושמיליארדי אנשים עולים ויורדים במעלית כל יום, אבל הם עדיין יחוו מצוקה אמיתית אם הם ייכנסו לאחת כזו, ויעדיפו לעלות ברגל. הפסיכולוגים מדגישים שתכונה זו של הפוביה לא תמיד קיימת אצל ילדים, ואלו עשויים לא להבין שאין באמת מה לחשוש מכניסה למעלית או מחתול.

עוד תכונה של הפוביה המיקוד שלה. לא רק שאדם יכול להיות אמיץ מאד ולסבול מפוביה שטותית לכאורה, אלא שגם ייתכן כי אותו אדם יחשוש מאד מגורם הפוביה אבל ירגיש לחלוטין בנוח עם גורם קרוב לו. להדגמת אי הקשר בין אומץ לפוביה אפשר לציין שנפוליאון - אדם אמיץ לכל הדעות - חשש לחייו כל פעם שחתול, ואפילו חתלתול עבר בסביבה. להדגמת הספציפיות אפשר לציין שנפוליאון הרגיש מאד בנוח למראה נמרים ואריות (שהיו קשורים כמובן, אבל הוא פחד גם מחתול קשור).

כאשר מדובר בחרדת קהל, הספציפיות יוצרת לעיתים סיטואציות מוזרות מאד, לדוגמה אנשים שאינם מסוגלים לדבר מול קבוצה חוץ מאשר משפחתם, בעוד שאחרים מפחדים דווקא מארוחת ליל שישי עם המשפחה המורחבת. או, בדוגמה שכיחה אחרת, יהיה מי שמפחד לדבר עם הכפופים לו אבל לא עם הבכירים שמעליו, בעוד שאצל חברו הסובל אף הוא מפחד קהל החשש יהיה דווקא מפני הבכירים. לגבי עניין האומץ, אני יכול לספר על תלמיד שלי שזכה בצל"ש במלחמת ששת הימים, אבל לא היה מסוגל לספר לחברי הקיבוץ על הקרב.

במאמר הבא נתמקד בתופעת החרדה החברתית ולאחר מכן בפחד הקהל.


פחד וחרדה >> הפרעת חרדה (פוביה) >> פוביה חברתית >> חרדת במה (גלוסופוביה) >> טיפול בחרדה


קבצים להורדה: 

למידע נוסף והרשמה