פיתוח קול: לשיפור הרושם והבטחון

א' 10/02/2013 17:02

אנשים רבים סובלים מפחד קהל והקול שלהם נפגע.  באחד-על-אחד הם ידברו בקול רם ושוטף, אך ברגע נוצר קהל לפתע הכל והקול נעלם. לאיש עם פחד קהל אולי קשה לקבל את זה, אבל 70-80% מהאוכלוסיה סובלת ממנו במידה מסויימת (תלוי איזה מחקר אתם קוראים), ואצל כרבע מדובר בפוביה של ממש. 

החדשות הטובות הן, שאפשר ללמוד להתגבר על זה. אפשר לעמוד על הבמה, לנאום, לדבר, להציג או ולשיר מול קהל ולא למות. אפילו יותר מזה: אפשר אפילו להנות מזה.

איך פחד קהל משפיע על הקול?

 הוא גורם להפרשת אדרנלין שגורמת לדריכות בשרירים - לפעמים שרירי הריאות נעשים מכווצים ואז הנשימה נעשית קצרה או מהירה, לפעמים שרירי הגרון מתכווצים ומיתרי הקול איתם, ואז התוצאה היא קול רועד, צורמני או חלש. לפעמים שרירי הלסת מתכווצים ואז השפתיים נהיות קפוצות מה שגורם לבליעת מילים, דיבור לא ברור או טון אגרסיבי.
לא נעים.

איך הקול והדיבור משפיעים על פחד קהל?

במפתיע, שימוש לא נכון בקול ובנשימה יכולים להחריף את פחד הקהל הקיים.  נשימה לא נכונה (מהירה מדי או שטחית מדי) גורמת ללחץ ומצוקה.  גם בעיות בקול (חלש מדי, צורמני או צייצני) ובדיבור (גמגום או מלמול) גורמות להגברת הלחץ בגלל שהם גורמים לביקורת עצמית שלפעמים מגבירה את הסימפטומים עוד יותר.

מה הטיפול?

בגלל שפחד קהל משפיע על הקול, והקול משפיע חזרה על הפחד קהל, הטיפול בהם הוא משולב.  בשיעורים אלה נוגעים במספר נושאים, בהתאמה למצבו של התלמיד:

  • עזרה בשינוי אמונות מגבילות
  • קבלת כלים הנותנים בטחון ברמה הפיזית
  • למידת דרכי התמודדות ("גלגלי הצלה") למקרים שבהם הפחד חוזר באמצע.

 ורד פורבס

ורד היא מוזיקאית וזמרת שסבלה בעצמה מפחד במה משתק והתגברה על זה באמצעות סדנאות שונות בהולנד. מתוך נסיונה העמוק היא עובדת היום עם זמרים ואנשים שצריכים לדבר. הכלים שהיא נותנת יכולים בעזרת תרגול לעזור לאנשים להתגבר על הפחד ולהיות מסוגלים לעמוד מול קהל ולעתים אף להנות מכך.

התהליך מתחיל מאבחון אקטיבי ומשם לסדרה של תרגילים וטכניקות שיעזרו לכם לקבל בחזרה את השליטה על עצמכם. השיטה מצריכה תרגול רב, אך הרבה התלמידים יוצאים כבר מהשיעור הראשון עם תחושה עצמית משופרת.

 

פיתוח קול זה לא רק למי שרוצה לשיר

בשיעור פיתוח קול רגיל נוגעים הרבה מאוד במוזיקה ובאיך שהקול נשמע. גם בשיעורי פיתוח קול אצלינו חשוב לנו איך הקול נשמע, אך גם חשובה לנו התמונה הכללית. בשיעורי הפיתוח קול משתמשים בתרגילי תרגילי זימרה כדי לשפר את הדיבור, ומשתמשים בטכניקות של זמרים כדי לשפר את ההופעה באופן כללי. 
הדגשים בשיעור פיתוח קול אצלינו

  • יציבה נכונה
  • נוכחות "בימתית:
  • נשימה נכונה
  • תרגילים להגנה על מיתרי הקול

כמו כן, ורד עוזרת באמצעות הפיתוח קול בפתירת בעיות שונות בדיבור:


התקשרו עכשיו לקביעת שיעור פיתוח קול:

054-2121419    או : vered@guyariv.info

למידע נוסף והרשמה