5 טיפים לשליטה בדיבור מהיר

ב' 04/03/2013 19:03
דיבור מהיר היא בעיה נפוצה שאפשר לפתור

מיכל מנהלת משרד עורכי דין גדול במרכז הארץ ויש לה בעיה שהיא מדברת מהר. תמיד היא דיברה מהר, אך במצבים המלחיצים הרבים שקיימים במסגרת עבודתה היא חשה תסכול כי לעתים קרובות אנשים רבים אינם מבינים אותה. אפילו אם הם משתדלת לדבר לאט יותר, בסופו של דבר ההתלהבות או הלחץ גוברים עליה והיא תדבר מהר יותר ויותר עד שיהיה בלתי אפשרי לעקוב אחרי מה שהיא אומרת. 

אנשים רבים מדברים מהר. רבים מהם אינם מודעים לכך, ואלה שכן, חשים את התסכול הרב בזה שקשה לאנשים סביבם להבין אותם. "ככה אני", אמר לי לא פעם תלמיד. "אני לא מאמינה שאפשר לשנות דבר כזה" אמרה לי בהזדמנות תלמידה אחרת. אפשר להאט את קצב הדיבור. כדי להאט אותו, צריך קודם כל להבין מה יכול להיות שגורם לנו לדבר כל כך מהר, וכן מה ההשלכות לדיבור המהיר שלנו.

לחץ

 בשנים האחרונות אנחנו למדים יותר ויותר כמה לחץ משפיע על חיינו. שמענו שהלחץ יכול להעלות לנו את לחץ הדם, את הדופק, ולגרום לכל מיני בעיות נוספות.  לחץ יכול להשפיע גם על הדיבור שלנו. כשאנחנו נתונים במצב של לחץ, הדופק שלנו עולה, לחץ הדם עולה, וזה יכול גם לגרום לדיבור מהיר יותר.

יציבה

יציבה לא טובה יכולה, גם היא, להשפיע על קצב הדיבור שלנו. כאשר הגב שלנו כפוף האוויר לא זורם כמו שצריך וכן זה יכול להגביר את תחושת הלחץ וחוסר הנוחות וכתוצאה מזה אנחנו עשויים לדבר מהר יותר

נשימה

מסתבר שזה בלתי נמנע: הנשימה תשפיע לנו על הדיבור, והדיבור ישפיע לנו על הנשימה. ככל שנדבר מהר יותר, נהיה לחוצים יותר ונזדקק לעוד אוויר. ככל שנשום מהר יותר ובצורה פחות טובה ויסודית תתלווה אלינו תחושה מתמדת של קוצר נשימה ובעקבות זאת הצורך הבלתי נמנע להספיק כמה שיותר מילים בנשימה: להלן, לדבר מהר.

לא פותחים מספיק את הפה

סיבה נוספת לדיבור מהיר היא דוקא מאוד נפוצה: אנשים לא פותחים מספיק את הפה. כשלא פותחים את הפה זה יכול לגרום להרבה בעיות של חוסר הבנה בדיבור, אבל במקרה שלנו המקרה פשוט: כשלא מזיזים משהו למרחק גדול , אפשר להזיז אותו יותר מהר. נסו להזיז את היד למרחק גדול ואז נסו להזיז אותה במהירות. תגלו שככל שתזיזו אותה למרחק קצר יותר כך תוכלו להזיז אותה מהר יותר. 

פתרונות

בשיעורי פיתוח קול אנחנו מבררים את הסיבה או את הסיבות לדיבור מהיר אצל האדם הספציפי ומטפלים בהם:. עובדים על:

  • לימוד תרגילי הרגעה כדי להשתלט על הלחץ
  • שיפור היציבה
  • לומדים לשלוט על הנשימה שלנו כדי שהיא לא תשלוט בנו
  • עובדים על פתיחת הפה

ודברים נוספים.

אפשר להאט את קצב הדיבור.

התקשרו עכשיו לקבוע שיעור

054-2121419

vered@guyariv.info

למידע נוסף והרשמה