השתנקות ודיבור צפצפני

ב' 04/03/2013 18:03
פיתוח קול יכול לעזור לקול צפצפני

יוסי הוא כלכלן בחברת הייטק גדולה. כל פעם שהוא צריך להציג מצגת בחברה הוא משתנק ויוצא לו קול צפצפני. יוסי מרגיש מאוד מתוסכל, הוא חושש שזה פוגע בסמכותיות שלו, ומתבייש בכך שגבר במימדים שלו מדבר עם קול כל כך חלש. במשך המצגת הוא נעשה יותר ויותר מודע לעצמו והדבר גורם לו להסס יותר ויותר עד שהקול שלו נעלם.

לחץ- האוייב הגדול

כולנו חווינו לא פעם את התחושה: הדד ליין קרב, אנחנו לחוצים בזמן, אנחנו חוששים מהקולגות שלנו, כל מיני דברים שמכניסים אותנו למצב של לחץ. ההרגשה בכל אחת מהמקרים האלה היא די דומה: מחשבות רצות או קושי לחשוב, הזעה מוגברת בידיים, ואדרלין גבוה. מבחינה אבולציונית, הלחץ היה דבר שימושי. ראינו את הנמר שמקרב לעברינו ואז השתמשנו בכל כוחינו בשביל לברוח או בשביל להעמיד פני מת. כיום, עדיין נתנהג באותה צורה, אך הנמר לא קיים אלא מקור לחץ אחר. ידוע שיש אנשים שמתפקדים היטב תחת לחץ, אך רובינו לא כל כך. במקרה של יוסי ללחץ השפעה חזקה על מה שקורה לו בגוף ובקול. 

 הנשימה הגבוהה

 יוסי מלכחילה מרגיש לחוץ והדבר גורם לנשימה גבוהה ולחוצה. נשימה גבוהה היא נשימה שממלאת רק את החלק העליון של הריאות ולא מנצלת את מלוא התכולה הפוטנציאלית שלהן. הנשימה הזאת מבוססת על הרחבת עצמות בית החזה בלבד ולכן מאוד מוגבלת. בשיעורי פיתוח קול אנחנו לומדים נשימה נכונה שמבוססת סרעפת. זוהי נשימה עמוקה יותר שמשתמשת בשרירי הבטן כתמיכה.

ההשתנקות

 כאשר הנשימות שלנו גבוהות הדבר עשוי להשפיע על מיתרי הקול והגרוגרת ולגרום לתופעה המוכרת לנו כשאנחנו מתרגשים כ"השתנקות". בליעה מהירה של רוק וצורך תדיר בשיעול. וכן, הלחץ יכול לגרום לנו לקול צפצפני. אנשים עם פחד קהל גם ככה מאוד מודעים לעצמם והתופעות האלה והמודעות הרגישה במיוחד לתופעות אלו עשויות לגרום למעגל קסמים שישפיע על החמרת התופעה עד כדי העלמות הקול. בשיעורי פיתוח קול לומדים תרגילים שמאפשרים לנו לעשות "ריסטרט" למיתרי הקול ולגרום להם להרגיש נינוחים יותר. כמו כן, נלמדים תרגילים שיכולים למנוע את עליית הגרוגרת. כמו כן, נלמדות טכניקות שמאפשרות לשחרר עומס ממיתרי הקול.

הרבה מהבעיות שכמעט ולא מורגשות או אפילו אינן קיימות בזמן הדיבור אחד על אחד, צצות ומתעצמות בזמן הדיבור מול קהל. בשיעורי פיתוח קול תלמדו טכניקות שיכולות לעזור לכם לקבל שליטה בחזרה על קולכם.

 אל תחכו.  הירשמו עכשיו לקורס הופעה מול קהל
כדי שתוכלו להישמע יותר טוב!

למידע נוסף והרשמה