קול חלש וחוסר השתתפות בשיעורים

ב' 04/03/2013 18:03

שרה היא סטודנטית לחינוך. בחורה שקטה וביישנית שבקושי משתתפת בשיעורים. כשהיא כן, הקול שלה כל כך חלש שבקושי שומעים אותה. שרה מאוד מתוסכלת. להיות מורה זה החלום שלה, אך היא מודאגת מכך שהקול שלה חלש. אם חברותיה לא שומעות אותה, איך ישמעו אותה התלמידים שלה? איך היא תתמודד עם תלמידים מפריעים? אם היא בקושי מעיזה להשתתף בשיעור, איך היא תצליח להעביר שיעור?

הסיבה לקול חלש היא בעצם אותה הסיבה שלא משתתפים בשיעור: פחד וחשש. בשיעור פיתוח קול נסתכל על זה מכמה זוויות:

  • נתינת רשות לעצמנו להשתתף, לימוד יציבה מחזקת ותרגילים קוליים שיאפשרו לדבר בקול חזק יותר מבלי להאמץ את מיתרי הקול.

פתרונות ותרגילים

  • נתינת רשות 
    בזמן שנמצאים בסיטואציה שבה צריך לדבר (כמו להשתתף בשיעור) ואנחנו נמנעים מכך, זה קורה בגלל תהליך מחשבתי שעובר לנו בראש: בשל בטחון עצמי נמוך אנחנו נטיל ספק בלגיטימציה שלנו לדבר. אנחנו נחשוש שיכעסו עלינו או שאולי אנחנו עוברים איזשהו קו שאסור לעבור. בכך שאנחנו נותנים לעצמינו רשות להשתתף, לדבר או אפילו להיות נוכחים, אנחנו מוחקים הרבה מהספקות העצמיים והרעשים שנמצאים אצלינו במח שמעלים את סף החרדה. בשיעורי פיתוח קול נלמדים תרגילים שמעלים את הבטחון העצמי ומחזקים את הלגיטימציה העצמית שלנו בצורה שבה אנחנו מתנהלים מול קהל. 
  • יציבה מחזקת 
    לצורה שבה אנחנו עומדים או יושבים יש השפעה ישירה על הבטחון העצמי שלנו וכן על זרימת האוויר שמשפיעה לטובה או לרעה על הקול שלנו ועל החרדה שלנו. לכן, בשיעור פיתוח הקול מושם דגש גדול על צורת העמידה, הישיבה וההליכה כדי לדאוג לכך שזה לא רק מקל לנו על הגב אלא גורם להיות יותר מקושבים ובטוחים בעצמינו. כתוצאה מכך גם עוצמת הקול שלנו גוברת. 
  • תרגילים קוליים 
    בעזרת תרגילים קוליים אנחנו לומדים להשתמש בפנים שלנו כמערכת הגברה טבעית, ובכך לדבר בקול רם יותר תוך כדי הפחתת העומס על מיתרי הקול.

 

הצטרפו עכשיו לקורס הופעה מול קהל

למידע נוסף והרשמה